We Vote in August and November; Here’s Who’s on the Ballot

Candidates wanting to run in state and local 2018 elections had until Friday to file for office. Here is a look at:

  • Who was elected because they had no opposition.
  • Who Lakeland residents will see on ballots for School Board, County Commission, legislative seats, judgeships and the water and soil board.

Primary and non-partisan elections are on the Aug. 28 ballot. The rest will be decided Nov. 6.

ELECTED WITHOUT OPPOSITION

All are incumbents, except Stacie Kaylor, elected county judge, and Daniel Lanier, elected to the water and soil conservation board.

  • Lynn Wilson, Polk School Board, district 6
  • Steven L. Selph, circuit judge, section 3
  • Michael P. McDaniel, circuit judge, section 5
  • David V. Ward, circuit judge, section 6
  • William “Bill” Sites, circuit judge, section 7
  • Wayne M. Durden, circuit judge, section 14
  • Catherine L. Combee, circuit judge, section 27
  • John K. Stargel, circuit judge, section 28
  • Stacie Kaylor, county judge, group 2
  • Rob Griffin, county judge, group 3
  • Bob Grode, county judge, group 5
  • John E. Kirkland, county judge, group 10
  • Daniel Lanier, Polk Soil and Water District, group 4

POLK SCHOOL BOARD, DISTRICT 3 (non-partisan)

  • Sarah Fortney
  • Scott Jones
  • LaTrice Moore
  • Kala Tedder

(Justin Aubrey Martin had announced as a candidate but did not file to run.)

POLK SCHOOL BOARD, DISTRICT 5 (non-partisan)

  • Terry L. Clark
  • Kay Fields, incumbent
  • Jennifer Sabin

POLK SCHOOL BOARD, DISTRICT 7 (non-partisan)

  • David Byrd
  • Lisa Miller

POLK COUNTY COMMISSION, DISTRICT 2

  • Kathryn “Kat” Gates-Skipper, Republican
  • Rick Wilson, Republican

POLK COUNTY COMMISSION, DISTRICT 4

  • Jim Guth, Republican
  • Martha Santiago, Republican
  • Karen Cooper Welzel, Democrat

FLORIDA SENATE, DISTRICT 22

  • Bob Doyel, Democrat
  • Ricardo Rangel, Democrat
  • Kelli Stargel, Republican, incumbent

FLORIDA HOUSE, DISTRICT 39

  • Ricky Shirah, Democrat
  • Josie Tomkow, Republican, incumbent

FLORIDA HOUSE, DISTRICT 40

  • Colleen Burton, Republican, incumbent
  • Shandale Terrell, Democrat

U.S. HOUSE, DISTRICT 15, DEMOCRATS

  • Kristen Carlson
  • Andrew P. Learned
  • Raymond “Ray” Peña

U.S. HOUSE, DISTRICT 15, REPUBLICANS

  • Neil Combee
  • Sean Harper
  • Danny Kushmer
  • Curt Rogers
  • Ed Shoemaker
  • Ross Spano

U.S. HOUSE, DISTRICT 15, WRITE-INS

  • Alek Bynzar
  • Dave Johnson
  • Jeffrey G. Rabinowitz

CIRCUIT JUDGE, GROUP 10 (non-partisan)

  • Lee Cohen
  • Melissa Gravitt
  • Keith P. Merritt

CIRCUIT JUDGE, GROUP 11 (non-partisan)

  • Dana Y. Moore
  • Stephen Paul Pincket

POLK SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICT, GROUP 2 (non-partisan)

  • Joe Garrison
  • Greg Williams

POLK SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICT, GROUP 3 (non-partisan)

  • Kyle Carlton
  • OnDrew Hartigan

TO LEARN MORE: